-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Menu
- 1 lutego 2025r. "Tajemnice ptasiego świata- rodzinne warsztaty budowania karmników"
- 1 marca 2025r. Warsztaty edukacyjno- rzemieślnicze „Zbudujmy razem domki dla ptaków"
- 15 marca 2025r. Warsztaty z animacji poklatkowej "Ożywiona historia Solca Kujawskiego"
- 25 marca 2025r. Spotkanie dla rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami
- 4 kwietnia 2025r. Wydarzenie pod nazwą „Budujemy koci świat"
- 7 kwietnia 2025r. Szkolenie pn. „Wychowanie przez sport. Jak wspierać rozwój społeczny i emocjonalny dziecka"
- 27 kwietnia 2025r. Wydarzenie pn. „Rośliny w obiegu"
15 marca 2025r. Warsztaty z animacji poklatkowej "Ożywiona historia Solca Kujawskiego"
15 marca 2025r. w ramach realizacji projektu „Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim” współfinansowanego ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021 – 2027 odbyły się warsztaty z animacji poklatkowej pn. „Ożywiona historia Solca Kujawskiego”. Była to wspólna inicjatywa Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim oraz Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego. W warsztatach uczestniczyły dzieci oraz młodzież w wieku 8-15 lat z gminy Solec Kujawski.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzięki pomocy nauczyciela ze Szkoły podstawowej nr 4 w Solcu Kujawskim- Pani Jowity Dec oraz nauczyciela ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Solcu Kujawskim- Pani Agnieszki Dorawy udało się stworzyć prężną grupę złożoną z dzieci oraz młodzieży interesującej się tematyką animacji poklatkowej lub chcących zgłębić ten temat.
Celem powyższego działania było pobudzenie aktywności mieszkańców gminy (dzieci i młodzieży). W dzisiejszych czasach wielu z nich nie jest aktywnych społecznie. Niechętnie uczestniczą w wydarzeniach, co ogranicza ich rozwój i możliwość nawiązania nowych relacji. Tą inicjatywą chcieliśmy je zachęcić do tego, by integrowały się z rówieśnikami i spędzały czas w inspirujący sposób.
Przygodę rozpoczęliśmy od wysłuchania ciekawej historii naszego miasta, opowiedzianej nam przez Pana Rafała Kubiaka, Dyrektora Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim. To ona posłużyła nam za inspirację do dalszych prac. Ten motyw został wybrany nie bez przyczyny. Nawiązuje on do tegorocznych obchodów 700-lecia powstania Solca Kujawskiego. Warsztaty były zatem wyjątkową okazją, by spojrzeć wstecz na historię miasta i ożywić ją za pomocą animacji poklatkowej.
Zainspirowani opowieścią rozpoczęliśmy przygotowania do tworzenia naszego projektu. Pierwszym etapem był krótki wykład na temat różnych technik animacji poklatkowej. Następnie opracowywaliśmy storyboardy oraz nasze wstępne koncepcje, które posłużyły nam w dalszym etapie prac do stworzenia postaci i scenografii. Ostatni etap polegał na tworzeniu animacji. Uczestnicy byli podzieleni na 4 grupy, w których tworzyli krótkie filmy animowane techniką stop-motion. Polega ona na wykonaniu serii zdjęć pojedynczych klatek, w których stopniowo zmienia się położenie obiektów. Po zmontowaniu zdjęć w sekwencję, powstaje płynna animacja. Finalny efekt naszych prac będzie można zobaczyć już wkrótce.
Warsztaty były wyjątkową okazją do spotkania się uczniów dwóch szkół podstawowych w Solcu Kujawskim, którzy wspólnie zaangażowali się w twórczy proces. Tego typu inicjatywa rozwija kreatywność, stymuluje wyobraźnię i umiejętności artystyczne. Była to również okazja do pracy w grupie, nabywania umiejętności pracy zespołowej a także czas na nawiązanie nowych znajomości.
Integracja dzieci/młodzieży z różnych szkół jest niezwykle ważna. Pomaga w rozwijaniu umiejętności społecznych, otwartości, wzajemnego szacunku. Dzieci/młodzież uczą się współpracy, przełamują bariery. Takie działania sprzyjają budowaniu bardziej zintegrowanego społeczeństwa, w którym każdy czuje się akceptowany i doceniany. Wspólne projekty wzbogacają doświadczenie, kształtują postawy oparte na empatii i współpracy.
Warsztaty poprowadzili dla nas przedstawiciele Fundacji „Kolory”- Pani Karolina Drabik, Pani Karolina Rosińska- Roszczyniała oraz Pan Marcin Roszczyniała. Były one niezwykle ciekawe i inspirujące. Dzięki osobom prowadzącym zdobyliśmy ciekawą wiedzę i rozwinęliśmy kreatywność. Z informacji zwrotnej od rodziców uczestników wiemy, iż niektórzy odkryli pasję do animacji i chęć kontynuowania tej przygody poprzez tworzenie własnych filmów.
Cieszy fakt, że dzięki tej inicjatywie zawiązano nowe znajomości, przełamano anonimowość. Mieliśmy czas na bliższe poznanie się, integrację, prowadzenie rozmów w niezwykle sprzyjających warunkach. Bezpośredni kontakt jest kluczowy dla dobrego, efektywnego funkcjonowania osób w przestrzeni publicznej, buduje relacje, powoduje, iż poznajemy siebie nawzajem. Przy twórczej pracy spędziliśmy miło czas.
Na chwilę obecną z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy naszych prac, który zostanie do nas przesłany przez organizatorów warsztatów, po zmontowaniu filmu w całość.
Dla uczestników wydarzenia przygotowany był słodki poczęstunek oraz posiłek w postaci pizzy, który również sprzyjał integracji, był szansą na odpoczynek i rozmowę.
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Centrum Usług Społecznych
Budynek nr 1. ul. Tadeusza Kościuszki 12
Budynek nr 2. Plac Jana Pawła II 4
86-050 Solec Kujawski
email: cus@cussoleckujawski.pl
strona www: https://www.cus.soleckujawski.pl
tel: +48 798 422 413